فرمانده یگ" />

فرمانده یگ" /> پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - کاهش 33 درصدی حریق در مناطق جنگلی استان کرمانشاه
بازدید : 30 29 مهر 1398 ساعت 8:12 شماره :65386

کاهش 33 درصدی حریق در مناطق جنگلی استان کرمانشاه

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی استان کرمانشاه از وقوع ۶۱ مورد حریق در عرصه‌های منابع طبیعی در این استان خبر داد.

علی صفا کرمی فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی استان کرمانشاه در خصوص میزان حریق‌های رخ داده در عرصه‌های منابع طبیعی استان کرمانشاه طی امسال گفت : از ابتدای امسال تاکنون ۶۱ مورد حریق در عرصه منابع طبیعی استان رخ داده است.

او مساحت حریق‌های رخ داده را ۱۶۴ هکتار عنوان کرد و گفت : از ۶۱ فقره حریق مذکور ۷ فقره مربوط به جنگل با مساحت ۱۶ هکتار بوده است.

این مسئول ۲۵ فقره از حریق‌های مذکور به مساحت ۶۶ هکتار را مربوط به مرتع مشجر دانست و افزود: ۲۹ فقره نیز با مساحت ۸۲ هکتار نیز مربوط به حریق‌های رخ داده در مراتع است.

او اشاره‌ای نیز به اقدامات پیشگیرانه و مقابله‌ای اداره کل منابع طبیعی استان کرمانشاه در این زمینه داشت و گفت: اولویت اصلی ما حفظ و حراست از عرصه‌های جنگلی به ویژه جنگل‌های طبیعی استان است، که هم از نظر احیا و هم از نظر مراقبت بسیار دشوارتر و پر اهمیت‌تر هستند.

کرمی افزود: در راستای حفاظت از جنگل‌ها با بررسی دقیق، ارزیابی و پایش آتش سوزی‌های گذشته ۱۱۰ منطقه بحرانی حریق در سطح جنگل‌های استان شناسایی شد و عمده اقدامات پیشگیرانه و اطفای حریق در این زمینه انجام شده است.

او، به کارگیری دیده بان‌ها در سطح مناطق بحرانی مذکور را از جمله اقدامات انجام شده در این زمینه برشمرد و گفت: ۲۴۰ دیده بان در این زمینه بکارگیری شدند.

این مسئول تعداد حریق‌های رخ داده در مناطق جنگلی استان کرمانشاه طی سال گذشته را ۹ فقره به مساحت ۲۴ هکتار عنوان و گفت: براین اساس حریق‌های رخ داده در مناطق جنگلی استان طی امسال، نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر تعداد ۳۰ درصد و از نظر مساحت ۳۳ درصد کاهش یافته است.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی استان کرمانشاه در خصوص میانگین زمان اطفای حریق گفت: امسال با توجه به پیش بینی و اقداماتی که در حوزه تجهیزات و نیرو‌ها انجام دادیم، هیچ حریقی نداشتیم که نیرو‌ها سریع در محل حاضر نبوده و کمتر از ۵ ساعت نسبت به اطفای آن اقدام نکرده باشند. البته حریق‌های نیز بوده که در اثر شیب تند مسیر مجدد حریق شعله ور شده و زمان طولانی تری برای اطفای آن صرف شده است، اما در مجموع حریق‌ها در میانگین زمانی ۳ ساعت اطفا شده اند.

او عمده عامل حریق‌های رخ داده را عوامل انسانی دانست و گفت: حدود ۹۸ درصد از حریق‌ها در اثر عوامل انسانی بوده است. تنها ۴ مورد از حریق‌های امسال در اثر رعد و برق و عوامل طبیعی بوده و در سایر موارد عوامل انسانی دخیل بوده است .

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :