به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرما" />  به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرما" /> پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - اجرای 500 هزار هکتار طرح آبخیزداری در استان کرمانشاه
بازدید : 19 30 آبان 1398 ساعت 13:17 شماره :66426

اجرای 500 هزار هکتار طرح آبخیزداری در استان کرمانشاه

 به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه

مهندس کولانی مدیرکل منابع طبیعی استان کرمانشاه گفت: طی 35 سال گذشته تاکنون 500 هزار هکتار عملیات آبخیزداری در استان در راستای جلوگیری از سیلاب و نفوذ آب به داخل خاک، انجام شده است.

 

انشااله کولانی ، اظهار داشت: اجرای طرح آبخیزداری نقش مهمی در جلوگیری از سیلاب و نفوذ آب به داخل خاک دارد.
وی با بیان اینکه طی 35 سال گذشته تاکنون 500 هزار هکتار عملیات آبخیزداری در استان انجام شده، افزود: سازه‌هایی در قالب بند‌های سنگی، ملاتی، گابیون، خشکه‌چین و حتی کاشت درخت و گیاهان دارویی در راستای جلوگیری از روان‌آب و سیلاب در مناطقی از استان احداث می شود.
مدیرکل منابع طبیعی استان کرمانشاه، بالا بردن ضریب نفوذپذیری و تامین تغذیه سفره‌های زیرزمینی را از اهداف عملیات‌های آبخیزداری دانست و گفت: به ازای هر هکتار عملیات آبخیزداری می‌توان 20 تا 25 درصد به سطح سفره‌های آب‌های زیرزمینی اضافه کرد.
وی با بیان اینکه بارش باران فرسایش خاک را به‌دنبال دارد، گفت: هشت تا 10 هکتار خاک هر ساله در زمین 10 هزار مترمربعی از بهترین زمین‌های کشاورزی استان براثر بارندگی، عوامل فرساینده و استفاده نادرست از اراضی از بین می‌رود.
به گفته کولانی، طی 2 سال گذشته در استان کرمانشاه با اعتباری بالغ بر 60 میلیارد تومان از تسهیلات صندوق توسعه ملی، 65 هزار هکتار عملیات آبخیزداری در استان احداث شده است.

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :