جشنواره بلوط در" /> جشنواره بلوط در" /> پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - برگزاری جشنواره بلوط در کرمانشاه
بازدید : 117 2 آذر 1398 ساعت 13:13 شماره :66474

برگزاری جشنواره بلوط در کرمانشاه

جشنواره بلوط در کرمانشاه برگزار شد

به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه جوامع محلی  در روستای چقاماران بی ابر در اقدامی شایسته با همکاری منابع طبیعی، فرمانداری ،بخشدار مرکزی ،شورارها ،دهیاریها ، و محیط زیست اقدام به برگزاری جشنواره بلوط با هدف معرفی این درخت به عنوان میراثی گران بها نمودند.

در این مراسم که سخنرانان بسیاری از قبیل مهندس رنجبر فرماندار کرمانشاه،مهندس شیرزادی رئیس منابع طبیعی شهرستان کرمانشاه،نمایندگان شورای شهر،ورزشکاران و بخشدار  و....داشت حمل کنندگان سبدهای بلوط به مراسم طول مسیر اجتماع کنندگان را طی نمودند همچنین زنان در سیاچادرهای برپا شده ،انواع خوراکی های محلی را طبخ نموده و از میهمانان پذیرایی نمودند .

مهندس شهاب شیرزادی رییس منابع طبیعی شهرستان کرمانشاه در این جشنواره از درختان بلوط به عنوان گونه هایی ارزشمند که نقش مهمی در پاکی هوا، حفظ حیات وحش منطقه و نفوذ پذیری آب در خاک دارند، یاد کرد.
شیرزادی افزود: ۷ سال است که در جنگل های منطقه چغاماران به دلیل مراقبت مردم و توجه آن ها به حفظ این گونه های ارزشمند اتش سوزی رخ نداده است.

سیروس صفری روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه با اشاره به اهمیت احیای جنگل های بلوط گفت: بلوط ها شناسنامه زاگرس هستند و باید برای حفظ و نگهداری این منابع خدادای و ارزشمند با اقدامات فرهنگی تلاش کرد تا مردم و سمن ها نیز به صورت خود جوش  برای احیا آن ها تلاش کنند.

به گفته صفری در استان کرمانشاه ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار سطح منابع گیاهی و۵۲۷ هزار هکتار جنگل وجود دارد که از بیشترین گونه‌های موجود بلوط و زالزالک هستند.

لازم به ذکر است کمپین حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست طی چند سال فعالیت خود مانع از بروز حریق در جنگلها و مراتع و همین امر نیز از دلایل برپایی جشنواره بلوط بود.

این مراسم با شعار «هر کدام از ما یک نگهبان بلوط هستیم» برگزار شد.  فعالین عرصه های منابع طبیعی و محیط زیست قدردانی و به رسم یادبود به آنها هدایایی اهدا گردید.