به نقل از روابط عمومی اداره کل م" />

 به نقل از روابط عمومی اداره کل م" /> پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - پیشرفت فیزیکی ۷۰ درصدی پروژه آبخیزداری و آبخوان‌داری تنگ کنشت
بازدید : 112 6 آذر 1398 ساعت 12:12 شماره :66618

پیشرفت فیزیکی ۷۰ درصدی پروژه آبخیزداری و آبخوان‌داری تنگ کنشت

 به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه به پیشرفت فیزیکی ۷۰ درصدی پروژه آبخیزداری و آبخوان‌داری تنگ کنشت کرمانشاه اشاره کرد

دکتر غلامرضا چامه معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه با اشاره به پیشرفت فیزیکی ۷۰ درصدی پروژه آبخیزداری و آبخوان‌داری تنگ کنشت کرمانشاه، گفت : این پروژه در سطح ۱۵ هزار هکتار در حال اجرا است که اجرای آن نقش مهمی در کنترل سیلاب بخش‌های شمالی شهر کرمانشاه دارد.

او مجموع اعتبارات امسال برای انجام پروژه‌های آبخیزداری و آبخوان داری در استان کرمانشاه را ۵۸ میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی و استانی عنوان کرد و گفت : در صورتی که این اعتبار به صورت کامل اختصاص یابد، می‌توان با اجرای پروژه‌های آبخیزداری و آبخوان داری بخشی از خطرات سیلاب را در مناطق بحرانی استان کاهش داد.

چامه گفت: امسال با عنات ویژه مقام معظم رهبری از محل صندوق توسعه ملی مبلغ ۳۸ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوان داری در ۱۹ حوزه آبخیز در سطح ۱۴ شهرستان استان اختصاص پیدا کرده که تاکنون ۳۵ درصد این رقم جذب شده است.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه افزود: تاکنون عملیات اجرایی سه پروژه از این ۱۹ پروژه به اتمام رسیده و پیش بینی می‌شود تا قبل از بارندگی‌های زمستان عمده این پروژه‌ها به اتمام برسد.

او افزود: این پروژه‌ها عمدتا در مناطق سیل خیز و بحرانی استان مخصوصا در مناطق شهری و روستایی در معرض خطر سیلاب در حال اجرا بوده و یا اجرا شده است.

چامه افزود: یکی از پروژه‌هایی که در حوزه‌های مشرف به شهر کرمانشاه کار شده حوزه آبخیز تنگ کنشت در شمال شهر کرمانشاه است که سیلاب ناشی از آن قسمت‌های شمال شهر کرمانشاه مخصوصا شهرک‌های تکاور، ظفر، آبادانی و مسکن، جهاد، جوادیه، نصر و بخش‌هایی از فرودگاه کرمانشاه در میدان امام خمینی (ره)، شهرک ده پهن و ایستگاه راه آهن کرمانشاه را به شدت تهدید می‌کرد که در هنگام وقوع سیلاب‌های فروردین امسال هم بیشترین دغدغه مسئولین استان بود.

او افزود: این پروژه با اعتباری بالغ بر شش میلیارد تومان و با پیشرفت فیزیکی ۷۰ درصدی در حال انجام است و پیش بینی می‌شود با اتمام این پروژه که در سطح ۱۵ هزار هکتار از سطح حوزه آبخیز تنگ کنشت اجرایی شده، کاهش حجم بیش از ۶۰۰ هزار مترمکعبی از مقدار سیلاب خروجی به داخل شهر را شاهد باشیم که این رواناب به شکل تغذیه آبخوان منطقه باعث تقویت سفره‌های آب زیرزمینی دشت کرمانشاه شده و چاه‌های منطقه نوکان که آب شرب بخشی از شهر کرمانشاه را تامین می‌کنند، آبدار شده و در نهایت از فرونشست زمین در دشت کرمانشاه جلوگیری خواهد کرد.

چامه افزود: امسال از محل اعتبارات استانی هم مبلغ ۲۰ میلیارد تومان برای اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوان‌داری در استان کرمانشاهر در نظر گرفته شده که تاکنون ۳۰ درصد آن تخصیص پیدا کرده است.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه گفت: این اعتبارات بیشتر به منظور کاهش سیلاب، تغذیه آبخوانها، حفاظت از خاک در دشت‌های بزرگ و حوزه‌های آبخیز شهری و مناطق بحرانی استان در نظر گرفته شده و به وسیله این اعتبارات علاوه بر اجرای عملیات آبخیزداری جدید، سازه‌های کنترل سیلاب سال‌های قبل که نیاز به مرمت و بازسازی دارند، اصلاح می‌شوند. خصوصا در حوزه‌های شهری جنوب شهر کرمانشاه مانند حوزه‌های آبخیز چمن، چشمه سفید و سراب قنبر که منتهی به رودخانه آبشوران می‌شوند.

او افزود: اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه در سنوات قبل توانسته سیلاب حوضچه‌های شهری جنوب شهر کرمانشاه مخصوصا حوزه آبخیز رودخانه آبشوران را به خوبی کنترل کند.

چامه گفت: عملیات آبخیزداری و کنترل سیلاب این حوضچه شامل یازده دستگاه بند خاکی بوده که حجم سیلاب آبشوران را به ۵۰۰ هزار مترمکعب در هر واقعه سیلاب کاهش می‌دهد.

این مسئول با اشاره به در نظر گرفته شدن اعتبار ۲۰ میلیارد تومانی برای ۱۳ شهرستان از محل اعتبارات استانی، گفت: ۱۰.۵ میلیارد تومان از این اعتبارات برای انجام پروژه‌های آبخیزداری و کنترل سیلاب در شهرستان کرمانشاه اختصاص داده شده است .

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :